Fizyka a ekologia

Zajęcia koła FIZYKA A EKOLOGIA odbywają się w naszej szkole od 2003 r.
Opiekunem koła jest Pani Beata Kuźnik.
Inspiracją do utworzenia koła był Ogólnopolski Konkurs na Pracę „Fizyka a Ekologia” organizowany przez Grupę Twórczą Quark z pracowni fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach , Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość”.
Od 2005 r. na zajęciach realizowany jest program autorski „Fizyka a ekologia”.
Koło FIZYKA A EKOLOGIA daje uczestnikom możliwość zaznajomienia się z tematyką zagrożeń cywilizacyjnych związanych z promieniowaniem w środowisku człowieka, z produkcją energii i jej wpływem na środowisko, zanieczyszczeniem środowiska, hałasem - tematyką wzbudzającą ciągle szerokie zainteresowanie społeczeństwa.
Uczestnicy koła pozyskują i selekcjonują informacje pochodzące ze stron internetowych. Analizują broszury informacyjne Państwowej Agencji Atomistyki z serii „Ochrona przed promieniowaniem”, „Promieniowanie, zdrowie i społeczeństwo” oraz artykuły, które ukazały się w ostatniej dekadzie na łamach czasopism „Wiedza i Życie” i „Świat Nauki”. Przygotowują prezentacje multimedialne oraz plakaty tematyczne.
Na zajęciach uczniowie przygotowują się również do udziału w różnych konkursach fizycznych.
Nasze osiągnięcia: → zobacz galerię
1. Tytuł LAUREATA w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę „Fizyka a Ekologia” im. prof. Mieczysława F. Pazdura otrzymały:
- w 2003 r. Ewelina Kubiak za pracę „Zagrożenia związane ze zmianą koncentracji ozonu w atmosferze”,
- dwukrotnie Agnieszka Szwajnoch i Sabina Kasperczyk
- w 2004 r. za pracę „Radiowęgiel – izotop uniwersalny”,
- w 2005 r. za pracę „Antropogeniczny dwutlenek węgla w przyrodzie”,
2. WYRÓŻNIENIA w w/w konkursie otrzymały:
- w 2006 r. Katarzyna Sinka i Klaudia Polok za pracę „Jak poznano zmiany klimatu w przeszłości – historia epok lodowych”,
- w 2008 r. Karolina Krassa za pracę na temat „Jak poznano zmiany klimatu w przeszłości – historia epok lodowych”,
- w 2009 r. Joanna Benisz, Aneta Kinowska za pracę „Gospodarka odpadami stałymi w górnictwie węgla kamiennego.” oraz Dominika Pyka za pracę „Rola ozonu w atmosferze. Dziura ozonowa",
- w 2010 r. Magdalena Jandzioł i Natalia Smyczek za pracę "Rewitalizacja terenów pogórniczych",
- w 2012 r. Natalia Smyczek za pracę „Wykorzystanie odpadów z kopalń węgla kamiennego”.
3. W 2004 r. WYRÓŻNIENIE w XIX Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Fizyki poświęconym prof. Grzegorzowi Białkowskiemu otrzymały Wioleta Świerczyna i Justyna Zielonka za pracę na temat „Model budowy Słońca”.
4. W 2009 r., w Konkursie astronomicznym „Odkryj swój Wszechświat” ogłoszonym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Miesięcznik “Wiedza i Życie” grupa uczennic zdobyła WYRÓŻNIENIE w kategorii wiekowej powyżej 12 lat za przygotowaną tkaninę artystyczną (dziękujemy za współpracę Pani Danucie Sobik).
Przegląd najważniejszych wydarzeń → zobacz galerię
- W roku szkolnym 2003/2004 przeprowadziliśmy na terenie szkoły akcję zbiórki baterii w ramach programu „Baterie – Program Szkolny Reba”.
- Uczestniczyliśmy w obchodach Święta Polskiej Szkoły i Festiwalu Nauki 2004 (finał akcji „Szkoła z klasą”).
- Przeprowadziliśmy kilka prelekcji nt. „Radiowęgiel – izotop uniwersalny”, „Układ Słoneczny”, „Hałas w środowisku miejskim” w ramach zajęć „Spotkanie z fizyką i astronomią”.
- W ramach obchodów Światowego Roku Fizyki 2005 wzięliśmy udział w Ogólnokrajowym międzyszkolnym eksperymencie „Pomiar chwilowego zapylenia powietrza”. (dziękujemy za współpracę Pani Elżbiecie Wolnik).
Na terenie szkoły został przeprowadzony Szkolny Konkurs na Plakat Reklamowy z Fizyki
(tematyka: Fizyka w medycynie, Promieniowanie w życiu człowieka, Energetyka jądrowa, Neutrina
– detektory neutrin).
- Staraliśmy się ocenić uciążliwość hałasu w miejscu nauki i pracy mierząc poziom natężenia dźwięku na terenie naszej szkoły.
- Z uwagi na fakt, że Rok 2009 był Międzynarodowym Rokiem Astronomii na zajęciach poruszaliśmy również tematykę związaną z tak bliską nam wszystkim astronomią i staraliśmy się „Odkryć swój Wszechświat.” (dziękujemy za współpracę Pani Agnieszce Niedobeckiej).
- Uczestniczyliśmy w konkursie plastycznym CZŁOWIEK - ZIEMIA – KOSMOS organizowanym przez Fundację Wspólnota Gdańska. Konkurs był organizowany w związku z 400. rocznicą urodzin Gdańszczanina Tysiąclecia - JANA HEWELIUSZA - przypadającą w 2011r.
- W związku z faktem, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie podejmowaliśmy działania mające na celu poszerzenie znajomości naszej sławnej rodaczki oraz jej osiągnięć w dziadzinie chemii i fizyki (przygotowanie plakatów, broszur i prezentacji tematycznych).